Czy warto wykupić ubezpieczenie kosztów rezygnacji wyjeżdżając na urlop poza Tarnobrzeg

 

WCZEŚNIEJ = TANIEJ

 

Linie lotnicze i biura podróży kuszą promocjami związanymi z wcześniejszą rezerwacją przelotów i wycieczek. Dzięki temu możemy zarezerwować wczasy w wymarzonym hotelu czy też bilet lotniczy w atrakcyjnej cenie. Planowanie wakacji już w zimie pozwala przybliżyć nas myślami do urlopu. Jesteśmy skoncentrowani na korzyściach, które zyskamy decydując się na ofertę first minute. Rzadko kiedy zastanawiamy się nad tym, jakie konsekwencje nas czekają, gdy wydarzy się coś nieprzewidywalnego i będziemy musieli zrezygnować z urlopu. Dlatego odwiedzając biuro podróży w Tarnobrzegu, czy też w innym mieście warto zapytać o ubezpieczenie kosztów rezygnacji.

Tanie przeloty, ale czy na pewno?

Wielu pyta o sens wykupienia ubezpieczenia kosztów rezygnacji. Są to dodatkowe koszty, a na wymarzone wakacje oszczędza się przez wiele miesięcy. Wybrałem się więc do mojego przyjaciela z biura podróży w Tarnobrzegu aby zapytać o jego dotychczasowe doświadczenia i poradę. Okazało się, że w ostatnim czasie miało miejsce kilka wydarzeń, które postanowiłem tutaj przytoczyć.

W odwiedziny do mamy pracującej w Anglii planowała wybrać się rodzina z trójką małych dzieci. Wybrali przelot z Krakowa do Londynu liniami Ryanair. Aby przelot był jak najtańszy bilety na tygodniowy pobyt w maju wykupili początkiem lutego. Dzięki tej strategii zapłacili jedynie 1500 zł za przelot w obie strony. Na pytanie o ubezpieczenie kosztów rezygnacji odpowiedzieli chórem, że nie po to planują wyjazd z dużym wyprzedzeniem, żeby ponosić zbędne – ich zdaniem koszty. Niestety na dwa dni przed odlotem najmłodszy syn dostał wysokiej gorączki, a po konsultacji lekarskiej okazało się, że jest chory na ospę. Marzenia o wyjeździe prysły niczym bańka mydlana, podobnie jak środki, które wydali na bilety. Warunki rezerwacji w tanich liniach lotniczych są klarowne – bilety są bezzwrotne. Dlatego stracili pieniądze, które odkładali od kilku miesięcy.

Drugi przykład - grupa uczniów wraz z opiekunem w ramach wymiany z programu Erasmus miała polecieć do Sevilli. Grupę ograniczał skromny budżet, a do tej miejscowości nie ma z Polski przelotów tanimi liniami lotniczymi. Wyszukali więc promocyjne połączenie Lufthansą z przesiadką we Frankfurcie i postanowili bilety wykupić na trzy miesiące przed odlotem Również i te bilety nie podlegały zwrotowi. Opiekun zapytany o to czy jest zainteresowany zakupem ubezpieczenia kosztów rezygnacji w pierwszej chwili odpowiedział, że nigdy z niego nie korzystał i nie przypuszcza, aby coś złego mogło się przydarzyć. Uświadomiony o kosztach, które musiałby ponieść (tylko około 3% wartości biletów) oświadczył, że z programu unijnego nie otrzyma zwrotu, jednak zapyta o zdanie rodziców dzieci, czy zgodzą się ponieść dodatkowe koszty. Okazało się, że po spotkaniu z rodzicami grupa zdecydowała, że ryzyko jest dość spore, a ubezpieczenie kosztów rezygnacji nie jest wysokie. Na tydzień przed wyjazdem opiekun grupy w trakcie gry w siatkówkę tak niefortunnie upadł, że złamał nogę. Jego wyjazd był wykluczony. Skontaktował się więc z biurem podróży w Tarnobrzegu aby anulować swój przelot i wykupić bilet dla nowego opiekuna. Później wystarczył jeden telefon na infolinię do TU Europa i przesłanie zaświadczenia od lekarza oraz formularza szkody wraz z numerem konta, na które otrzymał pełny zwrot poniesionych kosztów. Gdyby nie jedna decyzja wyjazd całej grupy stanąłby pod znakiem zapytania.

Ucz się na cudzych błędach

Powyższe przykłady klientów biura podróży z Tarnobrzega dobitnie pokazują, że ubezpieczenie kosztów rezygnacji to produkt, który warto kupić planując wyjazd. Koszty mogą okazać się znikome w porównaniu ze stratami, które poniesiemy, gdy przydarzy się coś nieoczekiwanego. A takich sytuacji może być bardzo wiele, np. nagłe zachorowanie, nieszczęśliwy wypadek, śmierć osoby najbliższej, utrata pracy, dokumentów czy choćby cofnięcie urlopu prze pracodawcę. Dlatego warto odwiedzić sprawdzone biuro podróży, w którym konsultant doradzi przy wyborze odpowiedniego wariantu ubezpieczenia. Trzeba jednak pamiętać o tym, że taką polisę można wykupić w momencie rezerwacji imprezy turystycznej, a w wybranych wariantach kilka dni po jej dokonaniu.  

Joomla templates by a4joomla